Donedávna bolo vykonávanie diagnostických testov na koronavírus výhradne v rukách zdravotníkov. Koronavírusová pandémia ale zmenila pravidlá hry i tu - najnovšie si môže na také menšie testovacie laboratórium zahrať každý z nás. Otestovať sa z pohodlia obývačky, namiesto aby sme vyrazili do davu pri niektorom z testovacích miest? Žiadny problém, má to však i svoje ALE. Aké má domáce samotestovanie výhody a na čo si naopak dať pozor?
Samotestovanie na Covid-19
Samotestovanie môžu realizovať i nezdravotníci, teda vlastne každý z nás. Samotestovanie môže prispieť k rýchlej identifikácii chorých a zabráneniu rozšírenia nákazy v rodinách alebo vo vnútri firiem. Dôležité je dodať, že aby to takto naozaj fungovalo, je nutné testovať kvalitnými a spoľahlivými testami. Venovať výberu testu zvýšenú pozornosť sa oplatí už z toho dôvodu, že sa jedná o zdravotnícky diagnostický prostriedok, ktorý slúži k predikcii našeho zdravotného stavu.
A kedy používať samotestovacie testy na koronavírus? Samotestovacie sady sa tiež môžu stať vhodným pomocníkom pre predbežné zistenie ne/prítomnosti infekcie v domácom prostredí. Doteraz sme mali dve možnosti - ísť na PCR test (so žiadankou od praktického lekára a tým pádom hradený poisťovňou, prípadne ako samoplátca), alebo využiť niektoré z testovacích miest na antigénové testy. Vďaka testom na samotestovanie si môžeme test uskutočniť sami doma bez čakania na odberových miestach. Naviac v dnešnej dobe pandémie nie je od veci mať nejaký test na rýchlu detekciu koronavírusu doma takpovediac v zásobe, ked si nie sme istí, či sme sa nenakazili, máme sa s niekým stretnúť a nechceme riskovať a pod. Predávajú sa i praktické testovacie sady po jednom kuse Napr. antigénový test Joysbio s 95% spoľahlivosťou za veľmi výhodnú cenu.
Čo sú antigénové testy?
Antigénové testy sú založené na princípe detekcie bielkoviny Sars-CoV-2 z odobraných vzoriek. Vzorka môže byť výter z nosa alebo dutiny ústnej, sliny, príp. z moču alebo stolice. Antigénové testovanie odhalí chorých na vrchole infekcie, kedy je v tele najvyššia koncentrácia koronavírusových bielkovín. Výsledok testu obvykle býva k dispozícii do 15 minút.
Oproti PCR testom sú antigénové testy lacnejšie, rýchlejšie a nie sú pre ich uskutočnenie nutné laboratórne podmienky. Platí ale, že PCR testy sú presnejšou diagnostickou metódou. Musíme mať na pamäti, že v prípade antigénových testov uskutočnených samotestovaním sa jedná o predbežné stanovenie stavu, ktoré v prípade pozitívneho výsledku musí potvrdiť zdravotnícky odborníci, väčšinou práve pomocou PCR testu.
Ako vybrať správny test?
Na trhu aktuálne narazíte na samotestovacie antigénové testy od najrôznejších výrobcov. Výber je veľký, bohužiaľ rovnako tak odchýlky v kvalite jednotlivých testov. Aby ste nevyhodili zbytočne peniaze von oknom za nespoľahlivé testy,ktoré vám budú k ničomu, oplatí sa pri nákupe sledovať tieto parametre:
- Certifikácia CE IVD – antigénové testy patria do skupiny zdravotníckych prostriedkov, medzi tzv. in vitro diagnostika (IVD). Táto certifikácia zaručuje, že produkt splnil všetky požiadavky potrebné pre predaj v krajinách EU. Toto označenie by malo byť uvedené na krabičke testu.
- Spôsob odberu vzoriek – aby mohol byť test používaný na samotestovanie, musí byť odber vzoriek neinvazívny a celý postup zvládnuteľný pre nezdravotníkov. Schválené sú preto v zásade antigénové testy z prednej časti nosa, zo slín alebo dutiny ústnej.
- Špecificita a senzitivita - toto sú hodnoty, ktoré vám pomôžu určiť presnosť a spoľahlivosť testu. V stručnosti:
- Senzitivita (citlivost) testu je schopnosť testu rozpoznať skutočne choré osoby. Presnejšie pravdepodobnosť, že test bude pozitívny, keď je osoba skutočne chorá. Senzitivita testu by mala byť aspoň 90 %.
- Špecificita testu je schopnosť testu rozpoznať osoby bez ochorenia. Presnejšie pravdepodobnosť, že test bude negatívny, keď osoba nie je chorá. Klinická špecificita testu pre samotestovanie by mala byť aspoň 98 %.
- Vybavenie – testy musia obsahovať všetko príslušenstvo, aby ich bolo možné uskutočniť v nelaboratórnych podmienkach. Ubezpečte sa tiež, že súčasťou testovacej sady je i návod v slovenskom alebo českom jazyku.
- Výrobca – zaujímajte sa o pôvod testu a jeho výrobcu. V našom eshope ponúkame len špičkové certifikované testy prevažne európskej výroby. Ide napr. o francúzske antigénové testy Eurobio Scientific alebo šetrné testy zo slín od švédskeho výrobcu Zandcell. V oboch prípadoch sa jedná o renomované firmy dlhodobo pôsobiace v oblasti vývoja diagnostických riešení. Veľkou výhodou oboch testov je, že s vysokou presnoťou identifikujú aj bezpríznakových nakazených.
Mám nárok pri zakúpení samotestu na príspevok od poisťovne?
Nie, pokiaľ ho kupujete pre vlastnú potrebu ako fyzická osoba.
A čo robiť, keď na domácom teste vyjde pozitívny výsledok?
Zavolajte bezodkladne svojmu praktickému lekárovi. Ten by vás mal poslať na poisťovňou hradený PCR test. Pozor: kým nie ste otestovaný a neobdržíte výsledky, ste braný ako nakazený a mali by ste zostať v izolácii.
Záverom…
Samotestovanie niektorým z voľne predajných antigénových testov na koronavírus vám síce nedá definitívne platný výsledok, ale v prípade, že používate kvalitné testy s vysokou presnosťou, môže na prípadnú nákazu včas upozorniť a vďaka tomu tiež zabrániť jej ďalšiemu šíreniu. Testovanie má zmysel - zvlášť ak sa realizuje spoľahlivými testami.