Zatiaľ čo na jar sme si šili bavlnené rúška ako o život, dnes sa na nás valí ponuka ochranných pomôcok zo všetkých strán. Ako si ale medzi všetkými tými rúškami, nanorúškami a respirátormi dobre vybrať? Riešenie je len jedno - naučte sa čítat označenia a certifikácie na ich obaloch. Nevyhodíte zbytočne peniaze a hlavne neriskujete zdravie.
Aké základné normy sledovať?
Prvé, na čo sa zamerajte je označenie CE čiže prehlásenie výrobcu o zhode. To potvrdzuje, že rúško na základe testovania spĺňa predpísané parametre dané príslušnými normami. Keď ho nájdete, máte istotu, že kupujete produkt, ktorý spĺňa parametre a zároveň je bezpečný.
Ďalej je potrebné sledovať konkrétne normy, ktoré platia pre rúška a respirátory. Zameriame sa hlavne na európske normy, ktoré sú u nás väčšinou používané. Vedľa nich sa môžete stretnúť ešte napr. s normami platnými pre čínsky trh, čo môže viesť z pohľadu bežných spotrebiteľov k nejasnostiam. A hlavne nie všetky normy vypovedajú o účinnosti v súvislosti s koronavírusom.
U rúšok voľte kvalitu pred kvantitou - oplatí sa to
Jednorazové rúška čiže zdravotnícke tvárové masky sa vyrábajú z netkaných textílií. Rúško na rozdiel od respirátoru spoľahlivo neochráni jeho nositeľa pred nákazou zvonku, ale dokáže zamedziť jej ďalšiemu šíreniu v prípade, že je nositeľ infekčný. Alebo spomeňte si na známe „nosením rúška chránim teba, chránim seba“. I keď nám stopercentnú bezpečnosť nezaručí, je preukázané, že rúško slúži aspoň ako čiastočná ochrana a dokáže zachytiť väčšie kvapôčky.
Rúška sa riadia normou EN 14683+AC určené pre „zdravotnícke prostriedky“. Túto normu by ste mali nájsť uvedenú na obale rúšok spoločne s prehlásením o zhode (CE). Aby to nebolo tak jednoduché, ďalej sa rúška delia do štyroch typov: I, IR, II a IIR. Typ IIR označuje nejkvalitnejšie chirurgické rúško.
Kvalitu rúšok môžete tiež odvodiť od počtu vrstiev, z ktorých sa skladajú – existujú jednovrstvové, dvojvrstvové a trojvrstvové rúška. Tie s trojvrstvovou štruktúrou poskytuú najlepšiu ochranu.
A ešte jeden tip: väčšiu pravdepodobnosť kvality a hygienickej nezávadnosti máte, keď je dohľadateľný výrobca rúška a necestujú cez polovicu sveta. V Českej republike rad výrobcov od vypuknutia koronavírusovej pandémie navýšil svoje kapacity pre výrobu ochranných pomôcok a môžete tak od nich kúpiť kvalitné české rúška s certifikáciou.
Jednými z takých sú jednorazové trojvrstvové rúška od českého výrobcu Mesaverde, ktoré splňujú normu EN 14683+AC.
Respirátory zaistia najvyššiu mieru ochrany
Respirátory čiže filtračné polomasky na rozdiel od rúšok chránia predovšetkým nositeľa a jeho dýchacie cesty pred nebezpečnými čiastočkami vo vzduchu. Aktuálne nás najviac zaujímajú baktérie a vírusy, ale môžu to byť i prach, aerosóly, pary alebo rôzne alergény. Respirátory spadajú do katergórie „ochranné zdravotnícke prostriedky“. Všeobecne platí, že ponúkajú najúčinnejšiu formu ochrany. Preto tiež bývajú v prvom rade vyhradené zdravotníkom alebo iným povolaniam pracujúcim v rizikových prostrediach. Ich veľkou výhodou oproti rúškam je, že tvarom tesne priliehajú k tvári, takže nedochádza k vniknutiu vzduchu z vonku.
A ako poznať kvalitný respirátor? Prvým predpokladom sú platné všetky potrebné certifikáty a doloženia, že je skutočne splnená filtračná trieda. Jedine tak nekúpite len "výlisok látky", ktorý vyzerá ako respirátor, ale neplní jeho funkcie.
Pre respirátory platí norma EN 149+A1 a podľe filtračnej účinnosti sa delia na triedu FFP1, FFP2, FFP3. Tieto označenia sú kľúčové pre mieru účinnosti respirátorov:
- Trieda ochrany FFP1 – najnižšia trieda. Filtračná účinnosť >80 %
- Trieda ochrany FFP2 – stredná trieda. Filtračná účinnosť >94 %
- Trieda ochrany FFP3 – najvyššia trieda. Filtračná účinnosť >99 %
Pre úplnosť – pri respirátoroch sa často môžete stretnúť s označením KN95. Jedná sa o označenie respirátora podľa čínskej normy a svojou účinnosťou zodpovedá triede FFP2.
Väčšina respirátorov je jednorázových, čo na balení označuje značka NR. Existujú ale i respirátory určené pre opakované použitie označené značkou R.
Respirátory sa líšia tiež podľa toho, či sú s ventilom alebo bez ventilu. Respirátory bez ventilu poskytujú obojstrannú ochranu pre nositeľa i okolie. Respirátory s ventilom chránia len svojho užívateľa - vydychovaný vzduch prúdi ventilom bez filtra von. Nemali by ich preto nosiť nakazené osoby. Na druhú stranu výhodou ventilu je, že sa v respirátore lepšie dýcha a nehromadí sa v ňom CO2.
Keď to zhrnieme: kvalitné certifikované respirátory poznáte podľa uvedenia značky CE s číselným kódom, normy EN 149, typu filtrácie a výrobcu.
Všetky tieto špecifikácie spĺňa prémiový päťvrstvový respirátor FFP2 Promedor24 od českého výrobcu Promedor, ktorý má účinnosť filtra najmenej 95 %.
Kvalitné nanorúška vám dodajú pocit bezpečia
Rúška s nanovláknovou štruktúrou dnes zažívají veľký boom, na trhu neustále rastie ich ponuka. A oprávnene: kvalitné nanorúško dokáže vďaka špeciálnej nanovláknovej štruktúre svojou účinnosťou čiastočne nahradiť respirátor. Nanovláknová štruktúra totiž slúži ako filter, ktorý zachytáva vírusy, baktérie a iné škodlivé častice.
Má to tiež jedno „ale“. Bohužiaľ nie všetok tovar, čo sa tvári ako nanorúška, má naozaj ich vlastnosti a deklarovanú filtračnú účinnosť proti vírusom. Problémom je, že na rozdiel od rúšok a respirátorov tento typ ochranných pomôcok ešte nemá stanovené záväzné certifikačné normy a nie je tak ľahké odhaliť podvodníkov. Možno sa pamätáte na kauzu z tohto leta, kedy sa zistilo, že sa predávali nanorúška bez toho, aby čokoľvek podobné nanovláknu obsahovali. Preto neverte všetkému, čo má v názvu "nano" a preverujte.
Našťastie je tu celkom dosť firiem, ktoré kvalitné nanorúška vyrábajú. Na našom eshope nájdete najširšiu ponuku najkvalitnejších českých nanorúšok. Cenovo sa jedná o drahšie produkty ako jednorázové rúška. Táto investícia sa ale vyplatí: na rozdiel od rúšok chránia nanorúška účinne nielen druhých, ale i svojho nositeľa.
Bezpochybne Rolls-Royce medzi rúškami nanorúška od libereckého výrobcu Cubo, ktoré majú záchyt viac ako 99,9 % vírusov overený americkým laboratóriom Nelson Labs. Za nás to sú určite najkvalitnejšie nanorúška na trhu a jedna z najlepších ochrán dýchacích ciest, ktorú si môžete obstarať. Nielen že je ich filtračná účinnosť porovnateľná s najvyššou triedou ochrany FFP3 respirátorov, vďaka ich skvelej priedyšnosti sa v nich i dobre dýcha. Sú preto ideálne na nosenie po celý deň.
Nesprávna maninpulácia znižuje účinnosť
Nech už si vyberiete rúško, respirátor alebo nanorúško, svoj účel budú plniť jedine vtedy, keď s nimi budete správne zaobchádzať. Podstatné je najmä ich vhodné skladovanie a prípadná sterilizácia pri opakovanom použití. Nepoužité ochranné pomôcky skladujte ideálne v pôvodnom obale a vezmite si vždy len kus, ktorý aktuálne potrebujete. Na cestách ochranné pomôcky uchovávajte v púzdre, ktoré je možné dezinfokovať (napr. ochranné obaly s iontami striebra v modrej a ružovej variante).
U kvalitných nanorúšok a respirátorov niektorí výrobcovia pripúšťajú možnosť opakovaného použitia po sterilizácii, pre tú je ideálne použiť UV-C žiarenie (dezinfekcia prípravkami na báze alkoholu sa u väčšiny výrobkov nedoporučuje). Špeciálne k tomu slúži UV-C box, do ktorého sa rúško vloží a v priebehu päť minút je pripravené k ďalšiemu použitiu. Box je naviac prenosný a môžete ho tak mať neustále pri sebe. Ďalšou možnosťou je využitie UV-C lampy, ktorá zároveň poslúži i ku kompletnej dezinfekcii interiérov a má tak veľmi široké využitie.
Kupujte len kvalitné certifikované ochranné pomôcky. Našim zákazníkom ponúkame len starostlivo vybrané a overené rúška, respirátory a nanorúška českého alebo európskeho pôvodu. Všetky tieto produkty spĺňajú predpísané normy. U nás sa skrátka nemusíte báť, že by ste siahli vedľa.
Padlo vám niečo z našej ponuky do oka?