S ohľadom na čerstvé nariadenie o povinnom nosení respirátorov zavládla medzi ľuďmi trochu panika. Mnoho z nich v minulosti nemalo dôvod k nákupu spoľahlivejšej ochrany dýchacích ciest a teraz sú trochu neistí pri výberu, navyše narážajú na prázdne regály obchodov.
Kde si respirátory zaobstaráte bezpečne?
Našťastie môžete nakúpiť v kľude a z bezpečia domova cez internet. Okrem toho, že sa vyhnete rizikovej ťahanici o poslednú krabičku respirátorov, ktorá predtým prešla mnohými rukami, máte i istotu väčšieho výberu. A zatiaľ čo niektoré obchodné reťazce nákup respirátorov obmedzujú napríklad na 10 ks na osobu, na e-shope môžete bez obáv zásobiť celú rodinu.
Bez respirátoru už ani pre rožky
Aktuálne je nariadená trieda respirátorov FFP2 (teda s filtráciou väčšou ako 94%) bez výdychového ventilu. Od pondelka 8. marca ich musíte mať povinne pri návšteve obchodu a v hromadnej doprave. Od 15. marca potom už vo všetkých vnútorných priestoroch s výnimkou vlastnej domácnosti
Táto povinnosť sa nevzťahuje na deti navštevujúce prvý stupeň základnej školy a mladšie, tým postačí rúško. Starším deťom by už mal sedieť klasický respirátor, ale pokiaľ im na tvári netesní, prezradíme vám malý trik. Pozvite si na pomoc silikónový držiak rúšok – gumičky namiesto za uši zopnite za hlavou a respirátor sa tak na tvári lepšie utesní. Naviac je tento spôsob uchytenia oveľa pohodlnejší.
Nie je respirátor ako respirátor. Na čo si dať pri výbere pozor.
Filtračná trieda.
Aktuálne vyžadovaná je trieda FFP2, nižšia vás asi zaujímať nebude. Máte ale možnosť siahnuť i po vyššej ochrane, teda triede FFP3, ktorá je v súčasnej dobe odporúčaná skôr pre zdravotníkov a pre ďalšie rizikové skupiny. Aby ste mohli mať istotu, že výrobok uvedenej triede skutočne zodpovedá, pátrajte i po platnom CE certifikáte.
Cena.
Cenové rozpätie pri respirátoroch je veľmi široké a môžete si ich kúpiť od pár centov až po desiatky eur. Lacnejšie výrobky nemusia byť nutne zlé, je ale potrebné vedieť, čo od respirátoru potrebujete.
Pokiaľ respirátor využijete len na rýchly nákup a inak ste doma, môžete s kľudným svedomím siahnuť po cenovo dostupnejšej variante.
Pokiaľ vás ale v respirátore čaká dlhá pracovná zmena, vyberte si taký, v ktorom sa vám bude i po niekoľkých hodinách stále dobre dýchať a nestratí svoju účinnosť. Skvelou zlatou strednou cestou je napríklad prémiový respirátor Promedor európskej výroby.
Možnosť opakovaného použitia.
Napriek tomu, že väčšina respirátorov je jednorazová, na trhu sa objavujú i výrobky, ktoré je možné používať opakovane. Takéto riešenie je šetrnejšie k našej planéte i vašej peňaženke.
Napríklad samočistiaci VK RespiPro, ktorý vírusy sám zachytáva a deaktivuje, môžete bez nejakej väčšej starostlivosti kľudne nosiť celý týždeň.
Nano respirátor Spurtex je možné zasa v prípade potreby vydezinfikovať pomocou UV-C lampy, a tak jeho životnosť predĺžiť. Podrobnejšie informácie k jednotlivým respirátorom nájdete na Preventiko.sk, pokiaľ budete potrebovať pomoc pri výbere, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.