Koronavírus bohužiaľ už dávno nie je nejaký vzdialený problém, ktorý sa nás netýka. S prudko rastúcimi číslami nakazených sa toto vírusové ochorenie vplížilo do tisícov slovenských domácností a tie s ním teraz musia bojovať. Prinášame preto krátky súhrn pravidiel, ktoré Ministerstvo zdravotníctva SR doporučuje dodržovať, keď je niekdo v domácnosti nakazený chorobou COVID-19. Pridávame tiež niekoľko typov pre lepšie zvládnutie tejto neľahkej situácie.
Pravidlo č. 1: Izolácia nakazeného od ostatných členov domácnosti
Najideálnejšie samozrejme je, keď môže nakazená osoba zostať v priebehu karantény v byte sama. Lenže takýto luxus má málokdo. Väčšinou chorý na covid-19 zdieľa domácnosť s inými členmi domácnosti, takže hrozí veľké riziko nákazy aj pre ostatných. Je preto potrebné zaistiť jeho čo najväčšiu izoláciu a nastaviť v domácnosti prísne dodržovanie hygienických pravidiel. Ak je to možné, nakazený by sa mal izolovať v samostatnej izbe s oknom, aby sa mohlo často vetrať. Pacient by mal používať len osobné predmety, a to určené len jemu - napríklad uteráky, riady a podobne.
Pravidlo č. 2: Noste rúška v spoločných priestoroch
Ak je nevyhnutné ísť do spoločných priestorov, musí mať nakazený vždy nasadené rúško alebo respirátor a udržovať doporučený odstup 1,5 - 2 metre od iných osôb. Rovnako tak ostatní členovia domácnosti pri kontakte s nakazeným musia mať zaistenú ochranu dýchacích ciest.
Základnú ochranu pred nákazou poskytujú rúška, ideálne jednorázové zdravotnícke rúška, u ktorých je preukázaná vyššia účinnosť ako u tých bavlnených. Na nadštandardnú ochranu všetkých členov domácnosti doporučujeme nanorúška s nanovláknovou membránou. Napr. za nás jednoznačne najlepšie nanorúška českého výrobcu Cubo zachytia až 99,9 % vírusov vrátane koronavírusu, naviac sú veľmi pohodlné i pri dlhšom nosení.
Pravidlo č. 3: Dezinfikovať, dezinfikovať a dezinfikovať
S objavením nákazy medzi členmi domácnosti sa začne náročný kolotoč dezinfikovania celého bytu, ktorá zdá, že nikdy neskončí. Zvýšené nároky na dezinfekciu sa týkajú hlavne spoločne využívaných priestorov v byte - kúpeľne a kuchyne. Kúpeľňu by mal nakazený používať ako posledný a celú miestnosť po sebe vydezinfikovať - napr. kľučky na dverách, vodovodné batérie, umývadlo.
Čo sa týka zaistenia stravy pre chorého, najlepšie je mu jedlo nosiť pred dvere jeho izby, aby zbytočne nemusel vychádzať do spoločných priestorov bytu. Použitý riad sa potom musí umyť horúcou vodou a čistiacim prostriedkom. Pripravte si samostatnú utierku na riad. Ak to za chorého robí niekdo iný, je vždy nutné vziať si rukavice.
Buďte pripravený a zabezpečte si dostatečnú zásobu dezinfekčných prostriedkov. Účinné a pritom šetrné sú polymérové čistiace a dezinfekčné prípravky, ktoré v dezinfekčných vlastnostiach nezaostávajú za prípravkami na báze chlóru. Na dezinfikovaných predmetoch a povrchoch zanechávajú ochrannú polymérovú vrstvu.
Nemusíte ale zostať len pri chemickej dezinfekcii. Existujú totiž i ďalšie spôsoby, ako zaistiť vo vnútorných priestoroch zdravotne nezávadné prostredie. Skvelým pomocníkom do domácnosti sú dezinfekčné UV-C lampy, ktoré zlikvidujú pomocou ultrafialového žiarenia takmer všetky vírusy, baktérie a tiež alergény. Čo je dôležité, vyriešite tak nielen povrchy, ale tiež vzduch v miestnosti. Úľavou je, že pri používaní týchto tzv. germicídnych lámp nemusíte všetko stále dokola mechanicky utierať a dezinfikovať. Ušetríte veľa času a hlavne získate istotu, že všetky povrchy a predmety v dosahu UV-C lampy sú vydezinfikované. Použitie je pritom jednoduché: UV-C lampu zapojíte do zásuvky, zvolíte program v závislosti na veľkosti miestnosti a odídete (uv-c žiarenie je pre človeka a zvieratá zdraviu škodlivé). Za 15-60 minút máte vydezinfikované.
Pravidlo č. 4: Často si umývajte ruky
Viac ako kedykoľvek predtým dbajte maximálne na osobnú hygienu: umývajte si často a správne ruky. Hlavne keď ste sa dotýkali vecí, ktoré používal nakazený. Doporučujeme používať kvalitné baktericídne a virucídne mydlá.
A ešte poznámka pre majiteľov domácich miláčikov: tu sa doporučuje umývať si ruky vždy, keď prídete do kontaktu so svojim psom alebo mačkou. Na ich srsti sa totiž pri pobyte vonku môžu teoreticky zachytiť škodlivé mikroorganizmy. Dobrá správa je, že tento spôsob nákazy nie je potvrdený. A naopak - domáci miláčikovia sú proti nákaze koronavírusom imúnni (až na niekoľko preukázaných, veľmi výnimočných prípadov).
Pravidlo č. 5: Prádlo perte na najvyššej možnej teplote
Pri prádle, ktoré používal nakazený existuje riziko kontaminácie. Perte ho preto na najvyššej možnej teplote, minimálne na 60°C. Ak prádlo perie nenakazená osoba, doporučuje sa pri manipulácii s ním používať plastovú zásteru a rukavice. Prádlo sušte a žehlite tiež na najvyššej možnej teplote.
Pravidlo č. 6: Oddeľujte odpad nakazenej osoby
I keď väčšina z nás odpad triedi, v domácnosti s pozitívne testovanou osobou to nerobte. Chorý má mať vyčlenený vlastný koš s vreckom na odpadky. Ten musí byť vždy zatvorený. Keď je vrecko plné, pevne ho zaviažte, vložte do ďalšieho a vyhoďte ho do kontajnera so zmiešaným odpadom.
Ani tu nezabúdajte na dodržiavanie hygienických pravidiel a po vyhodení odpadkov do kontajnera si poriadne umyte ruky alebo použite dezinfekčný gél.
A ešte jedno doporučenie na koniec…
Neustále dbajte na posilňovanie imunity, pretože práve dobrá obranyschopnosť organizmu je najúčinnejším prostriedkom proti ochoreniu COVID-19. Vyvážená strava, dostatok pohybu a spánku, psychická pohoda – to všetko je pre imunitu dôležité. Je jasné, že v súčasnej veľmi náročnej dobe sa to ľahšie povie, ako urobí. Preto je vhodné niektoré dôležité vitamíny a stopové prvky v tele navyšovať pomocou doplnkov stravy.
V súvislosti s koronavírusom zdravotnícke inštitúcie vrátane Ministerstva zdravotníctva odporúčajú dbať v prvom rade na dostatok vitamínu D, ktorý je pre správne fugovanie imunitného systému zásadný. Všeobecne sa doporučuje, zvlášť v období zníženého slnečného svitu a zvýšeného výskytu respiračných ochorení v zimných mesiacoch, zvýšiť dávku pomocou doplnkov stravy na 2 000 IU za deň (dávka se líši u detí, u dospelých alebo u tehotných žien). Je totiž preukázané, že ak je vitamín D v tele dostatočne zastúpený, aktivujú sa ľahšie imunitné procesy. A s najväčšou pravdepodobnosťou lepšie zvládame i samotnú infekciu. Existuje pritom niekoľko typov vitamínu D, najúčinnejší z nich je typ D3.
Lekári odporúčajú pre posilnenie imunity navýšiť tiež dennú dávku vitamínu C na 2 000 mg a zinku na 25 mg.
Na našom eshope nájdete kompletný sortiment ochranných pomôcok, prostriedkov a doplnkov stravy na prevenciu proti ochoreniu COVID-19.